fbpx

HAVUZ KLORU ÇOCUKLARA ZARARI VAR MIDIR?

Havuz, sayısız insanın girdiği alandır. Dolayısıyla da temizliği insan sağlığı için oldukça önemlidir. Havuz temizliği için kullanılan en temel ve önemli temizlik bakım ürünlerinden birisi ise direk havuza atılarak havuzun temizlenmesini sağlayan klor maddesidir.

Klor, havuz suyunu dezenfekte eden en önemli ürünlerden birisidir. Hatta günümüzde içme suyu depolarında bile suyu dezenfek edebilmek için klor malzemesi tercih edilir. Bu noktada akıllara gelen soruların başında özellikle havuzda klor malzemesinin çocuklara zararı olup olmadığı sorusu gelmektedir.

Klorlu havuza giren çocuklar için son derece dikkatli olunmalıdır. Bu konuda özellikle ebeveynler bilinçli davranmalıdır. Özellikle alerjik olan çocuklara klor malzemesi ciddi zararlar verebilmektedir.

Havuz Klorunun Çocuklara Zararları

Çocuklar ve yetişkinler için sevilen havuzlar, temizlenmediğinde ciddi sağlık problemlerine kapı aralar. Bu noktada havuzların temizliği klor ile yapılır ve böylece havuzdaki bakteriler imha edilir. Klor, havuzu temizleyen bir temizlik malzemesi olsa da yetişkinlerde de olabileceği gibi çocuklara da zarar verebilen bir üründür.

Klor, kimyasal bir üründür. Dolayısıyla da olumsuz etki oranı yüksektir. Özellikle alerjik çocuklar için büyük tehlike arz eden klor, alerjik çocukların bağırsaklarının mikrobiyatının zayıf olması nedeniyle daha fazla zarar verebilir.

Klor, havuza toz ya d atablet olarak atılan bir malzemedir. Atıldığında direk temas edildiğinde yetişkinlerde dahi tahriş ve benzeri gibi cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Çocuklarda ise bu zarar roanı daha fazla görülür.

Klorlu havuza giren çocuklarda gözlerde yanma, ciltte tahrişş ve kızarmalar gibi şikayetler görülebilir. Klorlu havuza giren çocuklarda etkileri en aza indirgemek ufak tedbirlerle mümkün olabilir.

Çocuklar Klordan Nasıl Korunur?

Çocuklar için zararlı ancak havuz temizliği için olmazsa olmaz olan klorun çocuklara veridği zarraları küçük tedbirlerle en aza indirgemek mümkündür.

Çocuklar havuza girmeden önce havuz gözlüğü, havuz bonesi ve iyi yüzme bilmiyor ise kolluk ya da simit takmalıdır. Bu sayede çocuk suya batmaz ve klorlu havuz suyunu yutma ihtimali ortadan kalkmış olur.

Çocuklar klorlu havuza girip çıktıktan sonra vakit kaybetmeden ebeveynleri tarafından mutlaka duş aldırılmalıdır. Böylece vücutta kalan klor kalıntıları duş ile vücuttan uzaklaştırılır. Ayrıca havuzdan çıkan çocuklara bol su içirilmelidir. Bu sayede klorlu su yutmuş olma ihtimallerine karşılık çocuğun vücuttaki kloru idrar yolu ile vücut dışına atması sağlanır.

Çocuklar için kapalı havuzlardan ziyade açık havuzlar tercih edilmelidir. Açık havuzlarda kimyasal ürünlerin etkisi bir nebze daha az olur. Ayrıca çocuklara karşı kloruun etkisini en aza idirgemenin bir diğe ryolu havuz süresidir. Çocuklar için havuza girme süresi en fazla 40 dakika olmalıdır. Bu sayede çocuklar havuza kısa süre kaldıkları için klor malzemesinin olumsuz etkileri ile daha az etkileşimde kalacakalr, görüdükleri zarar en aza indirgenebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir