fbpx

Su Arıtım Kimyasalları

Su arıtım kimyasalları, genel olarak arıtma tesislerinde kullanılan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasalların kullanılması arıtma tesislerindeki verimi artırır ve sistemlerin daha düzgün çalışmasını sağlar. Arıtma sistemlerinde verimli bir çalışma ve uzun ömürlü bir yapı meydana getirmek içinse kimyasalların doğru seçilmesi ve amacına uygun olarak kullanılması gerekir.

Su Arıtım Kimyasalları Nelerdir?

Su arıtım tesislerinde tercih edilen kimyasalların doğru ve optimum dozajda kullanılması şarttır. Bunlar genel olarak birtakım laboratuvar çalışmaları yapılarak belirlenir. Bunun yanında kullanılması düşünülen kimyasalın güvenilir olması ve bunun yanında sertifikaya sahip olması sonuçların garanti altına alınması açısından da büyük bir öneme sahiptir. Peki, su arıtım kimyasalları nelerdir? bunlara daha yakından bakalım.

  • Kostik
  • Kireç
  • PAC
  • Demir üç klorür
  • Alüminyum sülfat
  • Baryum klorür
  • Sodyum meta bisülfit
  • Toz aktif karbon:
  • Hipoklorit
  • Biyolojik arıtma sistemi şartlandırıcısı

Bu kimyasalların her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Özellikleri ve sunduğu avantajlar ile farklı alanlarda kullanılmaları da mümkün olur. Tabi tercih edilen kimyasalın belirli kriterlere sahip olması ve beklentileri karşılayacak özelliklere sahip olması da aynı şekilde önem arz eder. Şimdi, sırasıyla su arıtım kimyasallarını açıklamaya çalışalım.

Kostik

Atıksuyun sahip olduğu pH seviyesine göre nötralizasyon ve koagülasyon oluşumu sağlar.

Kireç

Atıksuda kullanılmadan önce su ile çözünmesi gerekir. Ayrıca hem nötralizasyon hem de koagülasyon oluşumu için çok fazla tercih edilir.

PAC

Absorbsiyon verimi yüksek olmasının yanında suda kolayca çözünebilir. Bunun yanında koagülant madde olarak kullanılan bir kimyasaldır.

Demir üç klorür

Asidik yapıda olması nedeniyle koagülant bir kimyasaldır.

Alüminyum sülfat

Asidik özelliğinin yanı sıra kimyasal arıtmayı oldukça yüksek bir verimlilikle sağlar.

Baryum klorür

Atıksu içindeki sülfat giderimi için tercih edilir. Ancak kullanım miktarının çok iyi belirlenmesi şarttır. Kullanım miktarının yanlış belirlenmesi halinde yapılan arıtma işlemi bundan olumsuz etkilenir.

Sodyum meta bisülfit

Atıksu içerisindeki RH seviyesine direkt olarak etki eder ve bu sayede krom parametresinin giderimi konusunda önemli etkileri olur.

Toz aktif karbon:

Yüksek KOI verimin için tercih edilir.

Hipoklorit

Genel olarak biyolojik atıksu arıtmasında tercih edilir. Sistem içerisinde arıtma işlemi sona erdikten sonra dezenfektan olarak kullanılan bir kimyasaldır.

Biyolojik arıtma sistemi şartlandırıcısı

Biyolojik arıtma sistemleri içerisinde belirli oranda bakteri oluşumu sağlar. Böylece yapılan arıtma işleminin daha verimli bir hale gelmesinde önemli etkileri bulunur.

Su Arıtım Kimyasallarında Kalite ve Uygun Fiyat

Firmamız, siz müşterileri için su arıtım kimyasallarında kaliteden ödün vermeden üretim yapar. Alanında uzman ve tecrübeli kadrosu ile sizlere hızlı ve güvenilir çözümler sunar. Su arıtma tesislerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğunuz tüm su arıtım kimyasallarına bizimle ulaşabilir ve aynı zamanda firmamız ile garanti kapsamında hizmetlerin tam ortasında yer alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir