fbpx

Havuz Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

Havuzlarda yapılan dezenfektan uygulamaları mikro organizmaların insan sağlığına zarar verir. Dezenfektan uygulaması bu tehlikenin en aza indirgenmesi için gerekli bir uygulamadır. Dezenfektan suyun olduğu yüzme havuzları veya masaj havuzlarında bulunan mikroorganizmaları yok etmeye yarayan kimyasallara verilen isimdir. Yüzme havuzlarında dezenfektasyonun temel gayesi suda belli bir oranda mevcut olup mikropların ölmesini sağlamasıdır. Havuz dezenfektan çeşitleri nelerdir sorusunu cevaplayalım.

Dezenfektan Çeşitleri

Klor, çoğu yüzme havuzlarında halojenler olarak bilinen bir dezenfektan türüdür Sudaki mikro organizmaları öldürdüğü gibi oksidan görevi de görür oksidanlar yüzücüler tarafından saç spreyleri, güneş yağı, deodorant, gibi dış kaynaklardan havuzlara ulaşan maddelerin oksijen vasıtasıyla yapılmasıdır

Brom, Klor gibi homojen olup suyla reaksiyona girmesi Klor ile aynıdır. Serbest olarak duran dezenfeksiyon aktiviteleri bu sebepledir ki krominler su da ayrı bir takibi istemezler.

Ozon, yüzme havuzlarında kullanılan dezenfeksiyon klorla beraber uygulanması ile suda işlev görür. Ozon sudaki mikro organizmaları yok ederek son derece etkin bir oksidan olarak havuzlarda kullanılır.

Metaliyon jeneratörleri, havuz suyunu sirkülasyon sistemi ne davulu elektrolitik cihazlardır. Sudaki bakır ve gümüş iyon oluşumunu sağlar. Değişik ürünlerdeki çalışmaların değişiminden oluşan farklı uygulamalarda mevcuttur. Mesela Klor gibi enfeksiyon ajanıyla aynı anda uygulanabilir.

Organik biyositler, tek bileşiklerin bakteriyostatik özellikleri ile formülasyon olmasıdır. Oksidasyon barındırmadığı için normal bir oksidasyon ile aynı anda kullanılabilir. Suda kullanıldığında bu maddenin 50 mg litre konsantrasyon oluşturulmalıdır. Periyodik olarak uygulanan hidrojen peroksit ile beraber uygulanır. Yüzücülerden oluşabilecek kirlenmeleri gidermekte kullanılır.

Ultra- viyole ışıması, havuz suyunu enfekte etmek için ultraviyole ışık kaynağından suyun geçmesi ile yapılan sirkülasyon sistemine bağlı bir sistemdir. Bu tür sistemlerde doğru bir dalganın oluşması ve şiddet seviyesinin orantılı olması ışımanın etkisini artıracaktır. Bu uygulamada dezenfeksiyon saniyelik olup geride birikmiş tampon bırakmaz. Bu sebeple mutlaka geride bir tampon oluşturacak bir dezenfeksiyon ile beraber kullanılmalıdır.

Havuz sularının temiz Berrak olmasını sağlamak yüzücülerin rahatlıkla kullanabileceği alanları oluşturmak Sudaki dezenfeksiyon işlemlerini yerine getirmekte mümkün olur bu dezenfeksiyon uygulamaları yapılan havuzlarda cazip ve ışıltılı bir havuz suyu elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir