Kategori: Havuz Kimyasalları

Havuz kimyasalı, insanların keyif içinde kullandığı havuzların daha temiz ve daha hijyenik olması için kullanılan kimyasallardır. Havuzlar çoğu insan tarafından kullanılmaktadır. Bu yüzden hijyenik ve temiz olması insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Her insanın kullanımını sağladığı havuzlar çoğu zaman ortak kullanım olduğu için kirlenmesi, bakteri ve yosun oluşması son derece hızlı olmaktadır. Bu yüzden bakımları aksatılmadan uygun kimyasallar belirlenerek temizliği yapılmalıdır.

Havuzların bakımları havuzların yapısına göre değişiklikler göstermektedir. Havuzun dış yapısı, mevcut iklim, sıcaklık ve büyük önem taşıyan pH değerine göre havuz ilaçları belirlenmelidir. Bu değerler göz önünde bulundurulmaması durumlarda havuzunuz yeteri kadar temiz ve hijyenik olmayacaktır. Bu yüzden her havuzun yapısına ve belli kısımlara dikkat edilerek havuz kimyasalları ve havuz ilaçları seçilmelidir. Doğru ve kontrolü sağlanarak yapılan bakımların ardından oldukça olumlu sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Havuz kimyasalları mutlaka kaliteli ürünlerden oluşmalıdır. Kimyasal ürünler olduğu için en uygun ürünler seçilmeli ve kullanımına dikkat edilmelidir. Havuz değerleri günlük ve haftalık olarak kontrolleri sağlanmalı ve incelenmelidir.

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Havuz kimyasallarının birçok çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlerinden bazıları ise:

Havuz dezenfektanları
Havuz yosun önleyici
Havuz suyu topaklayıcı parlatıcı
Havuz suyu çöktürücü
pH – alkalinite düzenleyiciler
Suyun sertliğini gidericiler

Havuz kloru nedir?

Havuz kloru kimyasallar arasından en çok tercih edilen ürünlerdendir. Yüksek tercih edilme sebebi olarak uygun maliyet oranı görülmektedir. Diğer ürünlerle karşılaştırıldığında en hızlı sonuç veren ürünlerdendir. Kimyasal yosun öldürücü ürünü ise havuzda oluşmuş yosunları  yok etmek için ve yeni yosun oluşumunu engellemek amacıyla kullanılır.

Klor Zararlı mı?

Çoğu kimyasal ürünlerin yanlış ve fazla kullanımında mutlaka zararları mevcuttur. Klor kimyasalı asit özelliklidir. Çok kullanımı sonrası havuz suyunda değişiklikler olacaktır. Bu durum havuz suyunun sertlik oranında artış olacaktır. Ayrıca havuz kullanım sırasında asit oranı arttığı için cildiniz tahriş olacak ve gözleriniz yanacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına havuz kontrolleri mutlaka yapılmalı ve doğru kullanımı sağlanmalıdır.