fbpx

Alkalinite Nedir?

Alkalinite suların asit tamponlanma kapasitelerinin miktara bağlı ölçüsüdür. Bununla birlikte suyun PH değişimine gösterdiği direncin de derecesidir. Su içinde çözünmüş bulunan karbonatlar, bikarbonatlar ve hidroksitlerin toplam değerlerini ifade etmektedir.

Alkalinite değerleri yüksek olan suyun PH değerini düşürmek için de normalden daha da fazla asit kullanmak gerekmektedir. Yüksek Alkalinite değerine sahip sularda PH değeri düşmeye karşı direnç gösterecektir ve bir süre sonra da havuz sularının PH değeri de yeniden eski değerine geri dönecektir. Yüksek PH değerleri ise klor ile oksidasyon ve dezenfeksiyon gücüne engel olacaktır.

Bir suyun Alkalinitesi, o suyun asitlerini nötralize edebilme kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Doğal olan suların alkalinitesi, zayıf asitlerin tuzlarından ileri gelmektedir. Bikarbonatlar karbondioksitin topraktaki bazik maddeler üstündeki faaliyeti sonrasında sularda oluşmaktadır. Doğal sularda ayrıca boratlar, silikatlar ve fosfatlar gibi diğer zayıf asit tuzları da küçük miktarda bulunabilmektedir.

Doğal sularda bulunan karbonat ve bikarbonat iyonları nötralize eden H+ iyonları miktarına da Alkalinite denmektedir. Bir suyun alkalinitesi, o suyun asitleri nötralize edebilme kapasitesi olarak da tanımlanmaktadır. Toplam Alkalinite genellikle “mg/L CACO3 cinsinden” ifade edilmektedir. Doğal sularda alkalitelerin en önemli kısmı ise 3 tür maddeden ileri gelmektedir. Bunları PH değerlerinin yüksek olmasına göre şu şekilde ayırabiliriz:

  • OH-: Hidroksil İyonu
  • CO3-: Karbonat İyonu
  • HCO3-: Bikarbonat İyonu

Su içerisinde bulunan ve kimyasal bir denge oluşturan bu iyonlar suların PH derecelerine göre azalır ya da artarlar.

Yüksek Alkalinite Zararları Nelerdir?

Bir yüzme havuzunda oldukça yüksek olan bir Alkalinite seviyesi, yüksek kalsiyum seviyelerine katkıda bulunmakta olan dengesiz PH seviyesi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

  • Yüksek kalsiyum seviyeleri kireçlenmeye, bulanık suya ve havuz filtresi kumlarında taşlamasına neden olabilmektedir.
  • Klor etkinliğinde azalma.
  • Havuz sularında bulutlu sular.
  • Havuz sularında kararsız PH seviyeleri.

Yüksek Alkalinite sonucunda oluşabilecek sorunların bazıları bu şekildedir. Bunlar ise oldukça önemli derecede zarar verebilmektedir. Bu yüzden de Alkalinite konusunda oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle bu zararlardan da herhangi bir şekilde etkilenmeden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir