fbpx

Havuzlarda Ters Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Havuzlarda ters yıkama işlemi yapılması için sirkülasyon pompasının tamamen durdurulması gerekir. Sirkülasyon pompasının durdurulması oldukça önemlidir. Sirkülasyon pompası çalışırken kesinlikle ters yıkama işlemine geçilmemesi gerekmektedir. Bu işlemden sonra da kollu vanayı 2. konuma getirerek bu işleme devam etmeniz gerekir. Vanadaki 2. konum “Back Wash” olarak da bilinmektedir. Vanayı Back Wash konumuna getirerek, dip emiş vanasını da tamamen açmak gerekmektedir. En son ki aşamada da skimmer ve basma vanaları da kapatılmalıdır.

Ters yıkama işlemlerinde bazı vanalar kapatılıyorken bazı vanaların da açılması gerekmektedir. Özellikle de boşaltma ve denge deposu vanasının da açık bir konumda olması gerekmektedir. Pompaların ve vanaların da çalıştırma işlemine dayanan bu ters yıkama işlemi sirkülasyon pompasının çalıştırılmasıyla sonlandırılmaktadır. Ardından da durulama aşamasına geçilmektedir. Durulama işlemi ise altı kollu vananın 3. konumuna getirilmesi ile yapılmaktadır. Ters yıkama işlemlerinde kesinlikle durulama yapılması da gerekmektedir.

Havuzlarda Ters Yıkama İşleminin Avantajları  

Havuzlarda ters yıkama işlemlerinin en büyük avantajı havuz ve su hijyeni olmaktadır. Havuzlarda yeteri kadar temizleme ve hijyen sağlanmadığı takdirde önce filtreler daha sonra da su kirlenmeye başlayacaktır. Bu kirliliğin devam etmesi durumunda da su ve havuz içerisindeki bakteriler de zamanla çoğalmaktadır.

Toplu kullanımlar için yaptırılan havuzlarda ters yıkama işlemi daha fazla önem kazanmaktadır. Ayda 2 veya 3 defa yapılması önerilen havuz ters yıkama işlemleri, toplu havuzlarda ihtiyaca göre de arttırılabilmektedir. Özellikle de kullanımın yoğun olduğu zamanlarda bu rakam 4 ya da 5’e kadar çıkabilmektedir.

Ters yıkama işlemleri insan sağlığı açısından da faydalı olarak havuz filtrelerinin ve dolayısıyla da genel havuzun hijyenik bir ortama kavuşması amacıyla yapılmaktadır. Sadece sağlık ve hijyen açısından değil aynı zamanda da havuz motor ve filtrelerinin doğru çalışması için de bu yöntemin uygulanması gerekmektedir. Özellikle de havuzlarda ters yıkama işlemleri, havuz filtreleri bakımından da hayati bir öneme sahiptir. Doğru ve düzenli bir şekilde yapılan ters yıkama işlemleri sayesinde havuz filtreleri daha da sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.

Havuz kimyasalları ürünlerimizi incelemek için bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz. Uygun fiyatlar ile havuz kimyasallarında en iyi adres.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir