fbpx

Havuz Temizliği İçin Dezenfektan

Sağlığınız korumak için tercih ettiğiniz spor seçimlerinden birisi de yüzmedir. Yüzme havlularından bu spor dalını yılın her mevsiminde yapabilirsiniz. Otel havuzları spor merkezleri ve müstakil evlerinizin bahçesine yaptırdığınız özel yüzme havuzları sizin için en iyi seçenekler arasında yer alır. Yüzmek fit bir vücuda sahip olmanıza büyük ölçüde katkı sağlar.

Fakat birçok kimsenin bilmediği bir durum vardır ki bu çoğu zaman insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli durumlar yaratmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda varılan sonuçlara göre havuz suyunu içinde idrar içeriğini bulunduğu ve bu da insan sağlığını olumsuz etkilediği önlenmektedir.

Ayrıca bununla kalmayıp havuzu çeşitli noktalarında yosunlaşma, zararlı bakteri ve mikropları ürediği saptanmıştır. İnsan sağlığı olmuşuz etkileyen ve çeşitli hastalıklara neden olan bu durum önlemek için havuz suyunun dezenfektan gibi çeşitli temizlik malzemeleri ile mikroplardan arındırılması gerekiyor.

Havuz Dezenfektanları Nelerdir?

Havuz suyunda kullanılan en çok dezenfektan yöntemleri klor olmaktadır. Klorlama işleme havuz suyunu dışarıdan gelen organik ya da inorganik etkenlerinden koruyup, suyun kalitesini artırmaktadır. Klorlama fitre sistemi ve filtrasyon kumu yosunlaşası kireçlenmeyi engellerdir.  Suyun oksijenlerinin ortaya çıkarmak için kullanılan dezenfektan çeşitleri ve kullanım yöntemleri suyun içerisinden mikroorganizmalarını üreyip çoğalmasını engellemektedir.

Ayrıca havuz suyunu PH değeri de çok önemlidir ve kaliteli temiz ve sağlıklı havuz suyunun 7,2 ile 7,6 arasında bir değerde olması gerektiği uzmanlardan tarafından söylenmektedir. Açık ya da kaplı havuzlarda kullanılan bakım ve dezenfektan yöntemlerinden bir diğer ise şok klorlama olmaktadır. Şok klorlama ile havuzun ilk kullanıma açıldığında ya da aşırı kirlilikten korumakta için tercih edilebilecek en iyi yöntemdir.

Havuz Suyunun Berraklığını Sağlanması

Havuz suyun berraklığı sağlamak için sodyum bisülfarat kullanılır. Bu dezenfektan yöntemi ile suyu berrak ve güzel görünmesini sağlar. Ayrıca havuz suyunu içerisinde oluşan bakteri ve mikroorganizmaları etkisiz bırakmak için sodyum bisülfat kullanılmaktadır.

Ancak kullanılan bütün kimyasal uygulamalarda kullanılacak dezenfektan maddelerini test yapılmadan önce havuz suyu ile karıştırılmaması ve çok fazla kullanılmaması gerekir. Özellikle kolar gözlerde ciltte olumsuz etkileyeceği için havuz suyu kloru miktarı dengeli ayarlanmalıdır.

Dezenfektanlar için ziyaret edebilirsiniz: https://sinadakimya.com.tr/dezenfektan/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir