fbpx

Havuz Kloru Gözlere Zarar Verir Mi?

Uzmanlar havuz suyunda gözlere mikropların bulaşabileceğiniz ve bu konuda kişilerin dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor sıcak yaz mevsimlerinde serinlemek için havuz suyu ya da denizin suyunu tercih ediyorsunuz. Ancak bu durumun vücut ve göz sağlığını da epey olumsuz etkilediği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Göz ve vücut sağlığınızı korumak için kaliteli havuz suyunu tercih edilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Özellikle havuz suyunu temiz ve berrak olmasın sağlamak için kullanılan klorun çok fazla kullanılması gözlerde iritasyon oluşturarak gözlerde anma, kızarıklık gibi sorunlar oluşturmaktadır.  Bu olumsuz durumu önlemek için havuzdan çıkınca mutlaka göz çevreniz ve vücudunuzu düşük klorlu su ile güzelce yıkamaları tavsiye edilmektedir.

Gözler Etkilendiyse Ne Yapılmalı?

Havuzu suyuna girdiyseniz ve klordan gözleriniz ya da gözlerinizi etkilendiyse mutlaka gözleriniz bol soğuk su ile yıkamalı ve soğuk duş almalısınız. Eğer gözlerinizde yanma ya da kızarıklık bir günden fazla sürerse mutlaka uzman bir doktora muayene olmalısınız.

Aynı zamana gözlerde enfeksiyona sebep olan faktörler bulaşıcı olduğundan dolayı evinizdeki diğer aile fertlerin de bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bunun için yastık kılıfı el yüz havluları ayrılmalı ve ellerinizi sık sık bol sabunlu su ile yıkamalısınız.

Enfeksiyon etkenlerinin bir kısmı bir hafta on gün arası kuluçka dönemi olduğundan dolayı havuza girdikten sonra bir hafta ile on gün arası gözlerde yanma ve kızarıklık devam etmektedir. Bu durumda hiç bekletilmeden göz doktoruna giderek tedavi istenmelidir.

Gözlerin Havuz Suyundan Etkilenmemesi İçin Neler Yaptırmalı?

Havuz suyundan gözlerin korumak için dikkat edilmesi gerekenle faktörlerin başında kaliteli hijyenik havuz sularını tercih etmeniz gerekiyor. Bunun dışında suyun içindeyken gözlerinizi açmanız ya da yüzücü gözlüğü takmanız gerekir.

Lens kullananlar ise mutlaka suya girmeden önce lenslerini çıkarmaları gerekir.  Havuzdan çıktıktan sonra düşük klorlu su ile gözlerinizi yıkamalı ya da soğuk su ile duş almalısınız. Eğer havuzdan çıkınca gözlerinizde yanma kızarıklık varsa mutlaka suni gözyaşı ya da göz damlası kullanın eğer durum bir hafta ile 10 gün sürüyorsa mutlaka göz doktoruna muayene olmanız gerekir.

Sağlık bakanlığı onaylı havuz kimyasalları için https://sinadakimya.com.tr/saglik-bakanligi-onayli-havuz-kimyasallari/ ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir