fbpx

Havuz Filtre Kumu Ne İşe Yarar?

Havuz filtrasyon kumları iyi bir filtrasyon yapıp, havuz sularını daha berrak ve temiz olması için en önemli malzemelerden birisidir. Havuz filtresi içerisinde biriken kumlar bir süre sonra insan vücudundan bulaşan kirler, atıkları, yağlar ve mukus gibi salgılar nedeni ile topaklaşarak taşlaşırlar.

Taşlanan filtre kumları da filtreleme sırasında havuz suyunu fitreden süzülmesini engeller. Bu nedenle kullandığınız havuz suyunun filtreden geçirilmesi temiz ve berrak bir su olabilmesi için iyi bir filtrasyona ihtiyacı olduğu kadar iyi bir filtre kumuna da ihtiyacı olmaktadır.

Havuz Filtreleri Neden Kuma İhtiyaç Duyar?

Yüzme havuzları berrak ve temiz bir suya sahip olabilmesi için bir filtrasyona ve filtrasyon kumuna ihtiyaç vardır. Özelikler filtreler için çok önemli olan filtre kumları havuz suyunu temiz ve berrak olması açısından son derece önemlidir.   

Havuz suyunda filtreleme işleminde su pompası havuz ile denge tankından emmiş olduğu suyu kum filtresinden geçirdikten sonra tekrar havuza girmesini sağlar.  Bunun için havuz filtre kumunu kalitesini ve özelliğini yitirmemiş olması gerekmektedir.

Havuz Filtre Kumu Hangi Aralıklarla Değiştirilmelidir

Havuz filtre kumunu birkaç yılda bir değiştirilmesi gerekir. Zamanla kalitesini ve özelliğini yitiren havuz filtre kumları kaliteli bir filtrasyon işlemi yapmaz. Böylece havuzdaki suyun da temiz ve berrak olması da beklenemez.

Havuz filtresi suyun içindeki bütün bakteri ve mikropları hapseder. Temiz ve berrak bir havuz suyu oluşmasını sağlar. Filtre kumu da filtrenin işlevisin sağlaması için mutlaka olması gereken yardımcı elemandır havuz suyuna m kaliteli bir filtrasyon ortamı sağlayan da fitre kumu olmaktadır.

Havuz Filtresi Kumu Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekir

Filtre kumu değiştirirken kullanacağınız havuz filtre kumunu çeşidi markası be kullanımı ile değişimini nasıl yapacağı gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu konuda bilgisi olmayanlar için tüm filtre kumları aynı görünür.

Ancak durum maalesef böyle değildir ve piyasada bulunan kumların çoğu kalitesi ve özelliğini yitirmiştir. Bu tarz kumlarda havuzunuzu filtrasyon sistemini yok eder. Bu nedenle havuz filtre kumu alırken kaliteli olanlarını tercih etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir