fbpx

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir evin havuzunun olması ve yaz aylarında havuz keyfi yapılması çok güzel olur; ancak havuz temizliği de o keyfin yaşanmasında etkili rol oynar. İnsanlar doğaları gereği bazen yapmaları gereken işleri ertelerler. Havuz temizliği de zaman zaman ertelenen ya da atlanan kısma girse de önemi bilinmeli ve havuz temizliğinin mutlaka yapılması gerekir.

Havuz Temizliği

Havuz temizliği nasıl yapılır diye sorulur ise çoğu insan belki de sadece klor eklenmesinin yeterli olacağını düşünür; ancak sadece klor konulması temiz bir havuza sahip olmanın sadece bir adımı olur. Klor kullanımı havuz suyunun temizliğine etki eder; ama yüzeyde oluşan kirliliği engellemez. Uzun süre havuz temizliğinin yapılmaması da yüzeyde kirliliğin artmasına ve yosunlaşmaların oluşmasına neden olur. Kimyasallar haricinde havuzun belirli zaman aralıkları ile boşaltılıp ve yüzeyleri de ekipmanlar yardımı ile temizledikten sonra yeniden su ile doldurulması gerekir.

Neden Havuz Temizliği

Havuz temizliği, havuz kullanan tüm insanların sağlığı için ciddi önem taşır. Havuz suyunda bulunan kalsiyum ve magnezyum nedeni ile zaman içinde kireçlenme ardından da yosunlaşma görülür. Bu durum da hastalık yapan böcek ya da mikroorganizmaların çoğalması anlamını taşır. Bu neden ile günlük, haftalık ve aylık belirli periyotlar ile düzenli olarak temizlik ve bakım yapılması gerekir.

Havuz Temizliğinde Neler Yapılır?

Havuz suyunun dezenfekte edilmesi için klor ve ozon gibi kimyasallar kullanılır. Havuz temizliğinin belli aşaması olan kimyasalların kullanımı önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Kimyasal kullanımı yanı sıra belli periyotlar ile muhakkak havuz suyunun filtreden geçirilmesi gerekir. Havuzun temizliği için yapılması gereken bazı adımlar vardır.

Bu adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Suyun ph değeri öğrenilir. 7,2 ile 7,8 arası bir değerde olması gerekir.
  • Suya toz ya da tablet klor atılır ve dezenfekte edilir
  • Havuz suyunun 3 günde 1 değiştirilmesi gerekir ve su değiştirildikten sonra 3 saat suya girilmemesi önemlidir
  • Yosun gidericiler suya atılır

En son işlem olarak da sıvı topaklayıcı uygulaması yapılır.

Havuz Suyunun Berraklığı Ne Anlatır?

Havuz suyunun berrak oluşu havuzun ne kadar temiz olduğunu gösterir. Havuz temizliği, havuzu kullanan kişilerin sağlıkları açısından çok önemli olduğunun unutulmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir