fbpx

Havuzdan Korona Bulaşır Mı?

Ülkemizde ve dünyada hızlı yayıla ve inlerce kişinin ölümüne sebep olan korona virüsü salığını şimdilerde yüzme sporlarını yapan kişilerin endişesi olmaya başladı.  Deniz ve havuzlarda yüzme sporu ile uğraşan kişilerin en çok araştırdığı konuların başına havuz suyundan korona virüsü bulaşır mı sorusu olmaktadır.

Çok ciddi ve insan hayatı için çok önemli olan bu konu üzerinde durulması ve tedbir alınması gerekenler konular arasında yer alıyor. Her ne kadar korona virüsünü havuz ya da deniz suyundan kişiden kişiye geçeceğine dair kesin bir kanıt bulunmamışsa da bu hastalığa yakalanmış ve enfekte olmuş birinin havuz ve deniz sularından uzak durmanız önemle rica olunur.

Çünkü enfekte olan bir kişinin yüzmesi sırasında nefesinden ya da ağzından damlacıkları aksama korna virüsü bulaşma ihtimalini akıllara getiriyor. Öte yanda yüzme sırasında kişiler arasındaki sosyal mesafeyi iyi koruması çok önemlidir.

Havuzlar Denize Göre Yüksek Risk Gurubunda  

Salgın hastalığın devam ettiği şu günlerde havuz suyu denize göre daha fazla risk gurubunda yer alıyor çünkü denizde düzenli su akımı olur ve deniz kendi kendini temizleyebilir. Fakat havuz suyunda böyle bir durum söz konusu değildir.

Havuz suyu düzenli olarak dezenfektan yapılırsa ve klorlanırsa o zaman daha güvenli olur bakımı ve temizliği yapılan ve ph değeri ile klor değeri iyi ayarlanırsa bit havuz suyunda virüsün ve diğer bakterilerin yaşama şansı %0‘dır

Denizin Tuzlu Olması Korona virüsü Etkisiz Bırakır

Uzmanlar tuzun korona virüsün üzerinde yakıcı etkisini olduğunu belirtmiştir. Dolayısı ile deniz suyundaki tuz oranın yüksek olduğundan dolayı korona virüsü yok edeceği söylenmektedir. Fakat havuz suyunda tuz bulunmamaktadır. Bu nedenle yüzmek isteyen kişileri havuz suyu değil de deniz suyu tercih etmeleri daha yararlı olacaktır.

Ayrıca uzmanlar oda sıcaklığında korona virüsün suyun içerisinde bile 12 saat yaşayabileceğiniz söylemiş ve kapalı yüzme havuzlarından uzak durulması gerektiğinin de önemli bir önlem olduğunu belirtmiştir.  Ayrıca havuzda yüzmek isteyenler kalabalık olmayan saatlerde gitmesi da korona virüsün bulaşmasını engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir