fbpx

Sağlıklı Havuz İçin Ne Yapılmalıdır?

Havuzlar, havaya ve çevreden gelecek olan her şeye açık olmalarından dolayı kolaylık ile kirlenir ve havuz suyunda mikroplar oluşur. Bu yönde havuz temizliği çok büyük önem taşır.

Havuz Temizliği

Havuz temizliği insan sağlığı açısından önem taşır. Havuzların belli zamanlarda periyodik temizlikleri vardır ve bu temizliklerin mutlaka yapılması gerekir. Önceden kalan su dökülür ve havuzun içi temizlenir ardından temiz su ile havuz doldurulur.

Havuz Seçimi

Havuz temizliği havuz seçimindeki en önemli kriter olur. Periyodik bakımlarını yapan havuzlara girmek sağlık açısından çok önem taşır. Havuzlarda kullanılan klor seviyesi ve filtreleme sisteminin bulunması da oldukça önemli bir durum olur. Klor seviyesinin doğru ayarlanması çok önemlidir. Klor kullanımının ne fazla ne de eksik olması gerekir; çünkü klor düşüklüğü hijyen sorunu yaratır iken fazla kullanılması halinde de gözde alerjiye neden olabiliyor. Alerji dışında kaşınma ve sulanma olabileceği gibi kanlanma durumu da ortaya çıkar.

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar

Havuz bakımı ve temizliğinin önemli olmasının sebeplerinden biri de kişinin hastalık kapmaması denilebilir. Zaman zaman havuz temiz olsa bile bazı rahatsızlıklar yaşanabilir. Cilt hastalıkları bakımından oldukça tehlikeli olan ve risk taşıyan havuzlardan mantar ve benzeri bakteri enfeksiyonunun kapılması mümkün olur.

Diğer rahatsızlıklar da aşağıdaki gibidir:

  • Vajinal mantarlar özellik ile yaz aylarında artar
  • Mide ve Bağırsak Enfeksiyonları
  • Üst Solunum Enfeksiyonları
  • İdrar Yolu Enfeksiyonu
  • Kulak ve Göz Enfeksiyonları

Bu enfeksiyonlar dışında tifo, kolera, dizanteri ve hepatit A gibi hastalıklar da yaşanabilir.

Havuzdan Bulaşan Hastalıklardan Korunma

Yaz aylarında deniz ve havuz keyfi insanların istediği şeyler arasında olur. Kimisi denizi daha çok sever iken kimisi de havuzu tercih eder. Bu bağlamda havuzdan bulaşan hastalıklardan da kişinin kendini koruması gerekir.

Öncelik ile havuza girmeden muhakkak ki duş alınması gerekir. Havuzdan çıktıktan sonra vücudu nemli bırakmamak önem taşır hatta mayoyu değiştirmek de doğru olur. Kişide ishal durumu var ise havuza girmemesi doğru olur ve o anda kullanılan ayakkabı ya da terliğin dezenfekte edilmesi de önem taşır.

Havuza girerken kulak tıkacı kullanarak kulak enfeksiyonlarından gözlük kullanarak da göz enfeksiyonundan korunabilir. Havuza girer iken bone takılması daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir