fbpx

Antalya Havuz Kimyasalları

Havuzlar binlerce insan tarafından kullanılan ve enfeksiyon bulaşma riski yüksek olan yerlerdir. Özellikle göz, kulak, cilt enfeksiyonları havuz kullananlarda yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanında ishale neden olan mikroorganizmalar havuz suyundan bulaşmaktadır. Bütün bu riskleri en aza indirmek için Antalya havuz kimyasalları kullanılıyor. Bu kimyasallar suyu dezenfekte ederek sağlıklı bir havuz keyfi sunuyor. Fakat havuz kimyasallarının da insan sağlığına olumsuz etkileri göz ardı edilmemelidir. Havuz kimyasallarının zararlı etkilerinden korunmak için de gereken önlemleri almak gerekiyor.

Havuz kimyasalları ürünlerimizi incelemek için https://sinadakimya.com.tr/izmir-havuz-kimyasallari/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz

Havuzlarda Kullanılan Kimyasallar

Havuzlarda kullanılan birçok kimyasal vardır. Bunların başında klor gelir. Sudaki mikroorganizmaları yok etmek için klor dengesi mutlaka sağlanmalıdır. pH düşürücüler veya dengeleyiciler de havuzlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların dışında parlatıcı, çöktürücü, taş asitleri gibi birçok kimyasal malzeme havuz sistemine dahil edilmektedir.

Havuz Kimyasallarının Faydaları

Havuz kimyasalları, başta havuz tabanında ve duvarında olan taşları temizlemek, havuz suyunu dezenfekte etmek ve berrak bir su görünümü sağlamak için kullanılır. Tatil köyü, otel gibi kalabalık gruplar tarafından kullanılan havuzların düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi bu kimyasallarla sağlanıyor. Özellikle klorlü kimyasallar suda mikroorganizma üremesini engellerken asit bazlı kimyasallar suyun pH dengesini sağlar ve havuz taşlarını temizler. Temiz ve masmavi havuz suyu hem sağlık açısından hem de kullanıcılar açısından son derece cezbedicidir. Bu yüzden havuz suyunu parlatmak, berrak ve saydam bir hale getirmek de ancak kimyasallarla mümkündür.

Havuz Kimyasallarının Zararları

Sağlıklı, temiz ve ilgi çekici bir havuz için kimyasal kullanmak vazgeçilmezdir. Hem çevreden hem de kullanıcılardan havuza karışan her türlü partikül ve mikrop ancak kimyasallarla yok edilmektedir. Fakat kullanılan kimyasallar laboratuvar ortamında üretilen ve doğal olmayan ürünlerdir. Bu ürünlerin dozu ve uygulama şekli kurallara uygun düzenlenmezse insan sağlığını tehdit edebilir. Örneğin havuz suyuna yüksek oranda klor uygulanması, asit bazlı kimyasalların iyi filtre edilmemesi büyük risk oluşturur. Kullanılan bu kimyasallar cildi tahriş edebileceği gibi zehirlenme gibi ciddi sorunlara bile neden olabilir.

Havuz Kimyasallarından Korunmak Mümkün

Havuz kimyasalları mutlaka kullanılması gereken ürünlerdir. Fakat doğru uygulanmayan kimyasallar faydadan çok zarar vermektedir.

Bu zararlı etkiden kurtulmak için şu konulara dikkat etmek gerekiyor;

  • Havuz suyu kesinlikle yutulmamalıdır.
  • Profesyonel olarak bakımları yapılan havuzlar tercih edilmelidir.
  • Açık havuzlar tercih edilmelidir.
  • Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra mutlaka duş alınmalı.
  • Bone ve gözlük kullanılmalı.

Havuza girmeden önce krem sürmek ya da parfüm sıkmak kimyasalların zararlı etkisini daha da artırmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir havuz keyfi için her türlü kozmetik üründen arınmış olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir