fbpx

Bodrum Havuz Kimyasalları

Havuz sularında hijyen büyük öneme sahiptir. Özellikle olimpik havuzlar, spor havuzları ve tatil köylerinde bulunan havuzların temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Düzenli olarak Bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen havuzlar insan sağlığını tehdit ediyor. Havuz temizliği için kullanılan bodrum havuz kimyasalları ise bu tehdidin üstesinden gelebiliyor.

Havuz Suyunun pH’ını Düşüren Kimyasallar

Havuz suyunun pH 7.2 ile 76 arasında olmalıdır. Fakat havuzu dezenfekte etmek için kullanılan kimyasallar bu değerin yükselmesine neden oluyor. Bunun sonucunda insan vücuduna zarar verecek bir pH değeri ortaya çıkıyor. Havuz suyundaki bu pH yükselmesini düşüren kimyasallar, asidik özelliğe sahiptir. Bu sayede pH değerini en uygun dereceye düşürerek havuzu kullananların cildini tahriş olmaktan koruyor.

Partikül Çöktürücü Havuz Kimyasalları

Havuz suyunun parlak ve berrak olması için partiküllerden arındırılmış olması gerekiyor. Bu partiküller insan vücudundan bulaştığı gibi çevreden de havuza karışabiliyor. Özellikle açık havuzlarda zamanla biriken partiküller suyun bulanık görünmesine neden oluyor. Partikül söktürücü havuz kimyasalları, havuzda bulunan bütün bu partikülleri bir araya toplayarak havuzun dibine çökmesini sağlıyor. Toparlanıp havuz dibine çöken partiküller havuz sistemi ile ortamdan uzaklaştırılıyor. Böylece berrak ve mavi bir havuz suyu elde ediliyor.

Hijyen Sağlayan Havuz Kimyasalları

Havuz suyunda hijyen sağlayan kimyasallar çoğunlukla klor bazlıdır. Klor havuz suyundaki mikroorganizmaları öldürmektedir. Böylece havuz suyundan mikrop bulaşmasını engellemektedir. Farklı çözünürlük oranlarına sahip olan klor kimyasalları, toz ya da granül halinde olabiliyor. Uygulama için genellikle denge tankı kullanılıyor. Uygulama dozajı üründen ürüne farklılık gösterse de ortalama 100 metreküp suya 200 gram kadar klor kimyasalı karıştırılıyor.

Havuz Kimyasalları Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal maddeler, laboratuvar ortamında üretildiği için kolayca reaksiyona girebilirler. Bu yüzden kimyasal ürünleri kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Havuz kimyasalları konusunda dikkat edilecek noktalar şu şekildedir;

  • Uygulama havuzun dinlenme saatlerinde yapılmalıdır.
  • Havuz kimyasalları kaliteli ve etkili markalardan seçilmelidir.
  • Kullanım şekli ambalajda belirtildiği şekilde olmalıdır.
  • Kimyasallar birbiriyle karıştırılmamalıdır.
  • Serin, rutubetsiz ve ışık almayan yerlerde saklanmalıdır.
  • Kimyasalların hava alması önlenmelidir.
  • Eğitimli kişiler tarafından uygulama yapılmalıdır.

Bütün bu konulara dikkat edildiği taktirde olası riskleri en aza indirmek mümkündür.

Havuz kimyasalları ürünlerimizi incelemek için https://sinadakimya.com.tr/izmir-havuz-kimyasallari/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir