fbpx

İstanbul Havuz Kimyasalları

Havuzkeyfibirçoğumuziçinvazgeçilmezdir. Fakat bakımları düzenli yapılmayan, doğru kimyasallarla temizlenmeyen havuz suları mikrop saçabiliyor. Tatil yerlerindeki havuzların onlarca kişi ile paylaşıldığı düşünüldüğünde bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sadece kalabalık kullanılan havuzlar değil villa tipi evlerde bulunan hususi havuzlarında uygun kimyasallarla bakımının yapılması gerekiyor.

Havuz kimyasalları ürünlerimizi incelemek için https://sinadakimya.com.tr/izmir-havuz-kimyasallari/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz

Dezenfekte Havuz Kimyasalı

İstanbul havuz kimyasalları arasında yer alan ve sağlıklı bir havuz keyfi sunan dezenfekte kimyasalların başında klor gelir. Klor suda bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların yaşamasını ve üremesini engeller. Bu sayede mikropların havuz suyu ile insandan insanı bulaşmasını da engellemiş olur. Havuz suyuna denge tankından karıştırılan klor kimyasalı toz, sıvı ya da granül halinde olabilir. Bununla birlikte suda çözünme oranlarına göre de farklılık gösteren ürünler mevcuttur. %56 ve %90 oranında çözünürlüğü olan klor kimyasalları en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Bu oranlar kimyasalın su içerisindeki etki süresini belirlemektedir.

Çöktürücü Havuz Kimyasalları

Çöktürücü havuz kimyasalları, havuz suyu temizliğinin olmazsa olmazları arasındadır. Havuza insanlardan ya da rüzgar yoluyla dışarıdan karışan minik partiküller zamanla suyun bulanıklaşmasına neden olur. Ayrıca bu durum insan sağlığı açısından da risk teşkil etmektedir. Daha sağlıklı, parlak ve berrak bir havuz suyu için çöktürücü kimyasallar kullanılmalıdır. Bu kimyasallar havuz suyunda bulunan mikro partikülleri bir araya toplayarak gözle görülür partiküller haline getiriyor. Bununla da kalmayıp partiküllerin havuz dibine çökmesini sağlıyor. Havuzun dibine çöken bu partiküller filtre sisteminde toplanıyor ve basit bir süpürme işlemi ile havuzdan uzaklaştırılıyor.

Asidik Havuz Kimyasalları

Asit bazlı havuz kimyasalları, havuzun temizliğinde ve havuz suyunun pH değerini düşürmede kullanılır. Havuz zeminini ve yan duvarlarını dezenfekte etmek için kullanılan bu kimyasalların etkisi yüksek olduğu için derz aralarına zarar veriyor. Bu yüzden belirli oranlarda seyreltilerek kullanılması önerilir. Havuz suyunun pH derecesi de son derece önemlidir. pH değeri kullanılan kimyasallar nedeniyle insan vücuduna zarar verecek oranda arttığı için pH düşürücü asidik havuz kimyasalları kullanılır.

Havuz Kimyasalı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Havuz kimyasalları doğal olmayan ve reaksiyona neden olan ürünlerdir. Bu ürünler kullanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sayede olası risk ve tehlikeleri en aza indirmek mümkündür.

Havuz kimyasalları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Ürünler, etkinliği yüksek ve kaliteli olmalıdır,
  • Uygulama, havuzun kullanılmadığı zamanlarda yapılmalıdır,
  • Havuz kimyasalları, kuru serin ve özellikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir,
  • Uygulama yaparken kimyasallar kesinlikle birbirleri ile karıştırılmamalı her bir uygulama tek başına yapılmalıdır

Havuz kimyasalları bir araya geldiklerinde reaksiyon verip patlamaya neden olabilir. Bu yüzden uygulamayı Eğitimli ve tecrübeli kişiler yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir