fbpx

İzmir Havuz Kimyasalları

Havuzun görünür ve görünmeyen kirlerden temizlenmesi insan sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Düzenli olarak havuz kimyasalları kullanarak havuz suyu dezenfekte edilmelidir. Aynı zamanda havuzda bulunan ve bulanık görünüme neden olan partiküllerin de havuzdan uzaklaştırılması gerekiyor. İzmir havuz kimyasalları doğru bir şekilde uygulandığı takdirde hem parlak hem temiz hem de berrak bir havuz suyu elde edilebilir.

Havuz kimyasalları ürünlerimizi incelemek için https://sinadakimya.com.tr/izmir-havuz-kimyasallari/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz

Havuz Kimyasallarının Önemi

Ülkemizde kullanılan birçok havuz sistemi vardır. Özellikle tatil yörelerinde bulunan bu havuzlar büyük eğlence kaynağıdır. Bu yüzden yerli ve yabancı onlarca turist tarafından kullanılmaktadır. Dolayısıyla hijyen koşulları olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bir havuz keyfi için kimyasalların uygulanması büyük öneme sahiptir. Havuzlarda virüs, bakteri, yosun gibi canlıların ihtiyacı olan tüm şartların bir arada bulunduğuna hiç şüphe yok. Fakat bu mikroorganizmalar bulaşıcı hastalıkların kaynağı olabiliyor. Düzenli olarak havuz kimyasalı ile temizlenen havuzlarda bu risk en aza inmektedir. Bunun dışında havuzun normal temizliği, pH değeri, parlaklığı ve berraklığı da yine kimyasallarla sağlanmaktadır.

Havuzlarda Klor Uygulaması

Havuz suyunun hijyenini sağlamak için klor kimyasalı kullanılır. Havuzda bulunan klor sayesinde mikroorganizmalar yaşayamaz. Bu da etkili bir hijyen sağlar. Klor bazlı havuz kimyasalları farklı çözünürlük oranlarına sahiptir. Özellikle çözünürlüğü yüksek olan kimyasalların performansı da maksimum düzeydedir. Kullanım şekli ve dozu üründen ürüne değişiklik göstermektedir. Genellikle her 100 metreküp su için 200 gram klor kimyasalı kullanılır.

Havuz Temizliği

Havuz temizliği iki aşamada gerçekleştirilir. İlki havuzun taban ve duvarlarında bulunan taşların temizliğidir. Asidik özellikteki havuz kimyasalları bu alanları kusursuz bir şekilde temizleyebilir. İkinci aşamada ise havuz suyunun temizliği gelir. Hijyeni sağlanan havuz suyunun berrak ve mavi görülebilmesi için temizlenmesi gerekiyor. Bunun için de parlatıcı kimyasallar ve çöktürücüler kullanılır. Suda kötü görüntüye neden olan kirleri ve partikülleri temizleyen bu kimyasallar havuz sistemine mutlaka dahil edilmelidir.

Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır?

Havuz kimyasalları kullanılırken ambalaj üzerinde yer alan önerilere mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Laboratuvar ortamında hazırlanan bu ürünlerin tepkimeye girme eğilimi oldukça yüksektir. Dolayısıyla birbirleri ile karıştırılmamalıdır.

Bunun dışında havuz kimyasallarını kullanırken şu konulara dikkat etmek gerekiyor;

  • Uygulama sırasında havuzda kimse olmamalı
  • Kaliteli ürünler seçilmeli
  • Güneş ve rutubetten uzak tutulmalı
  • Bu konuda eğitim almış kişiler tarafından uygulamalı.

Havuz kimyasalı tercih ederken havuzun özelliklerine uygun hareket etmek gerekiyor. Büyük ve açık havuzlarda daha etkili havuz kimyasalına ihtiyaç duyulurken şahıslara ait havuzlarda bu etki yüzdesi biraz daha esnetilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir