fbpx

BAKIM KORUMA VE TEMİZLİK KİMYASALLARI

Havuz temizliği, insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Havuz temizliğinin yeteri düzeyde yapılmaması bulaşıcı ve salgın hastalıkların insanlar üzerinde etkili olmasına neden olur. Özellikle umuma açık havuzlarda havuz bakımı iki kat daha önem taşır. Bu nedenle de havuz bakım ve temizlik işlemleri düzenlik aralıklarla mutlaka yapılmalıdır.

Havuzlar, insanlar için eğlence aktivitesi olurken dikkat edilmediğinde hastalık yuvası haline de gelebilir. Bu tehikeyi ortadan kaldırmak ise havuzların bakım ve temizliğini düzenli olarak yapmakla mümkündür.  

Havuz Bakım ve Temizlik Kimyasalları

Havuzların kir ve pisliklerinin temizlenmesi havuz suyunun insan sağlığına uygun hale getirilmesi için bakımının yapılması gerkelidir. Bu işlemler havuzlarda temizlik ve bakım kimyasal ürünleri için gerçekleştirilir. Havuz bakım temizlik ürünleri havuzlar için özel üretilen, etkili kimyasal ürünlerdir.

Klor Kimyasalı

Klor, havuz suyu için son derece gerekli olan hem temizlik hem de bakım kimyasalıdır. Toz ya da tablet halinde kullanılan klor, insan vücuduna zararlı değildir. Ancak havuza atıldığında direk insan vücuduna değerse ciltte ufak çaplı tahrişlerin oluşmasına neden olabilir. Klor sayesinde havuz suyundaki mantar ve bakteri gibi etkenler etkisiz hale getirilir.

PH Düşürücü Kimyasal

Havuz suyu için önemli bir bakım kimyasalıdır. Havuzlarda pH değer,, bakım yapılmadıkça sürekli yükselir. Yükselen pH değeri, insan sağlığı için zararlı hale gelir. İnsan sağlığı için en uygun pH değeri 7.0 ila 7.5 aralığıdır. PH düşürücü kimyasalı sayesinde havuzda yükselen pH değeri düşürülür ve uygun değerler arasına indirgenir.

Yosun Temizleyici

Havuz içinde sürekli su olduğu için zaman içerisinde havuzun duvarlarında, tabanında ve köşelerinde yosunlar meydana gelir. Bu noktada sıvı temizlik ürünü olan yosun temizleyici devreye gider. Yosun temizleyici sayesinde havuz içinde oluşan yosunlar giderilir, havuz hem hijyenik seviyeye hem de berrak görüntüye kavuşturlur. Aksi takdirde havuz suyu yosunlandıkça bulanıklaşır ve kirlenir.

Sıvı Toplayıcı Parlatıcı

Havuz içinde gözle görülen ve görülmeyen tozların olmaması kaçınılmazdır. Uçan tozlar ya da insan vücudundan havuza karışan toz ve kirler zaman içinde havuzda zararlı bakteri üretmeye başlar. Sıvı toplayıcı parlatıcı bakterilere neden olan bu kirleri temizleyen ve yok eden havuz temizlik kimyasalıdır.

Kapalı Havuzlarda Kullanılan Bakım Koruma ve Temizlik Kimyasalları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir