fbpx

BUHAR ODASI FAYDALARI NEDİR?

Buhar odası, sauna alanında sıklıkla tercih edilir. Özellikle insan sağlığına sağladığı faydalar ile vazgeçilmez bir nem terapisidir.

Buhar odası, yüksek nem oranına sahiptir. Nem oranının yüksek olması sayesinde cillteki düşük nem oranı yükselir, cilt buhar odasında nem taksviyesi aldığı için içeride bulunan toksinleri vücut dışına ter yolu ile atarken bu sırada nem kaybetmez. Aynı zamanda yüksek ısı sayesinde vücutun dolaşım sistemi hızlı çalışmaya başlar, vücuttaki oksijen oranı yükselir.

Vücut içerisinde oksijen oranının artması, kaslar üzerinde büyük faylar sağlar. Eğer vücut spora alışkınsa buhar odası sayesinde oksijen oranı arttığında spor sonrasında kaslarda biriken laktik asit hızlı şekilde parçalanır. Fakat buhar odasının faydaları olduğu kadar uzun süre kalındığında zarrarları da olabilir. Bu sebepten ötürü buhar odasında maksimum 15 dakika durulmalıdır.

Dolaşım Sistemi Üzerinde Olumlu Etki Gösterir

Buhar odası, özellikle yaşlı kişilerin dolaşım sistemine karşı oldukça faydalıdır. Buhar odasında oturmak yaşlılar başta olmak üzere tüm yaş grubunun kardiyovasküler sistemini düzenler.

Kan bansıncı düşer, kalbin sağlığını olumlu etkiler. Ülser gibi yaralar buhar odasında daha hızlı iyileşir bu sayede cilt dokusundaki hasarlar hızlı onarılır.

Cilt Sağlığını Daha İyi Hale Getirir

Buhar odaları, yüksek ısı içerdiği için ,ncen vücudunu terletir. Vücut terledikçe toksinler dışarıya damlacık yolu ile atılır ve aynı zamanda gözenekler açılı, cilt kendisini temizler.

Yüksek derecede sıcaklık, deride bulunan kir ve ölü derinin de kısa sürede atılıp derinin tertemiz olmasına imkan sunar.

Egzersiz Sonrasında Kasları Rahatlatır

Egzersiz yaptıktan sonra kaslar gerilir ve ağrı hissetme ihtimali yüksektir. Buhar odaları, egzersiz sonrasında kaslardaki yorgunluğu alır ve kasları rahatlatarak gevşemesini sağlar. Yapılan egzersiz etkileri kaslar üzerinde daha kısa sürede görülür.

Egzersiz Öncesinde Spora Hazırlar

Buhar odası, egzersiz sonrasında olduğu gibi egzersiz öncesinde de kaslar üzerinde fayda sağlar. Yüksek ısı sayesinde kaslar egzersiz öncesinde yumuşar ve ısınır. Böylece egzersiz yaparken sakatlanma riski ortadan kalkar.

Sinüslerin Açılmasında Buhar Odaları Bir Numara

Buhar odasındaki yüksek sıcaklık, burundaki mukoza zarlarının açılmasını hızlandırır. Bu sayede kolay ve derin nefes almak daha rahat hale gelir.

Sinüslere açıp akciğerlerde var olan tıkanıkları hızlı şekilde açan buhar odası nemi, vücuda soğuk algınlığı tedavisi üzerinde etkilidir. Sinüsler açıldığı için nefes almak daha rahat olur.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Buhar odası, yüksek sıcaklığı olan ve vücut değerlerini yükselten alandır. İnsan vücudu buhar odasına girdiğinde kalp atş hızı anında yükselmeye başlar. Şayet egzersiz sonrasında buhar odasına girilirse kalp atış hızı daha hızlı yükselecektir.

Düzenli ve sağlıklı bir egzersiz programına bir de buhar odası eklendiğinde zayıflamak daha kolay olabilir. Buhar odasının yüksek sıcaklığı vücudunun kendiliğinden terlemesine ve sağlıklı şekilde toksinleri dışarı atmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir