fbpx

DEĞİŞKEN HIZLI HAVUZ POMPALARI

Havuz pompaları, havuz içindeki suyun toplanarak havuz filtresine gönderilmesini ve havuz filtresinde havuz suyunun içindeki kirlerin toplanarak temiz suyun tekrar devir daim edilerek havuza gönderilmesini sağlar. Bu işlevi ile havuz pompası, havuzun temizliği için sond erece önemlidir.

Havuz pompaları; tek hzlı, iki hızlı ve değşken hızlı olmak üzere üç farklı hız tipinde üretilir. Bu havuz pompaları içinde değişken hızlı havuz pompaları oldukça kullanışlı ve özellikleri yönünden yaygın olarak tercih edilen modeldir.

Değişken Hızlı Havuz Pompalarının Özellikleri

Değişken hızlı pompalar, diğer havuz pmpalarına göre farklı özelliklere ve tasarıma sahip havuz pompasıdır.

Değişken hızlı pompalar, tek hızlı ve iki hızlı pompalar ile karşılaştırıldığında elektrikli otomobillerde kullanılan sabit mıknatıslı motor bulunur. Havuz içinde suyun akış hızını otomatik olarak düzenler.Değişken hızlı pompanın çalışma presibinde önemli olan havuz suyunun akış hızını düşürüp havuz sisteminin verimli ve etkin şekilde az sürtünme ile çalışmasını sağlamaktır.

Değişken hızlı pompanın genel özellikleri;

  • Değişken hızlı huz pompalar, sessiz çalışma prensibine sahiptir. Titreşimi ve çalışma sıcaklığı düşüktür.  Uzun ömürlüdür ve gelişmiş tanılama tasarımında dijital kontrol paneli bulunur.
  • Tek hızlı pompa ile karşılaştırıldığında enerji tüketim oranı daha düşüktür. Tek hızlı pompa işlevlerini yerine getirirken çok fazla enerji harcar. Ancak değişken hızlı pompa havuzun ısıtma ve sirkülasyon işleri sırasında az enerji harcar.
  • Değişken hızlı pompanın 8 farklı çalışma hızı bulunur. Değişken hızlı pompa, çalışma sırasında enerji ihtiyacına göre hızını kendisi değiştirerek ayarlar. Bu özellik sayesinde değişken hızlı pompalar, enerji sarfiyatını %90 oranında azaltır.
  • Değişken hızlı pompalar, 24 saate kadar çalışabilen pompalardır. Sessiz çalıştığı içn gece kullanımı da oldukça rahattır.
  • ,tek hızlı pompa, değişken hızlı pompaya geçildiğinde en fazla iki yıl içinde yapılan enerji tasarrufu ile kara geçilebilir.
  • Sessiz ve soğuk çalışan değişken pompalarının gece ses yapmaması ve diğer pompa türlerine göre daha uzun ömürlü olarak yüksek oranda enerji tasarrufu yapması maliyetinin de daha yüksek olmasına neden olur.

Değişken Hızlı Havuz Pompası İle Enerji Tasarrufu

Üç tip havuz pompasından biri olan değişken hızlı pompa, diğer iki tipe göre oldukça farklı ve karlı bir çeşittir. Değişken hılzı havuz pompası, adından da anlaşılabileceği gibi hızını kendisini ayarlayabilen modeldir. Tek hızlı v eiki hızlı pompalar her işlemde aynı hızda çalışıp yüksek enerji harcar.

Değişken hızlı pomoalar, tek hızlı ve iki hızlı pompalara nazaran her işte gerekli olduğu kadar değişen enerji kullanır. Dolayısıyla da diğer pompalarda harcnan enerji daha fazla olur. Değişken hızlı pompa ile kısa sürede diğer pompaların harcadığı enerjiden daha az kullandığı için maliyet yüksek olsa da enerjiden büyük oranda tasarruf sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir