fbpx

HAVUZ FAYANSI DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ

Yüzme havuzlarının taban ve duvarlarınd abulunan fayansların belli bir kullanım zamanı vardır. Yüzme havuzu fayanslarının kullanım zamanı dolduğunda bu fayanslar zaman içinde çatlamaya başlar. Dolayısıyla da kullanım zamanı dolan havuz fayanslarının zamanı dolduktan sonra değiştirilmesi gereklidir.

Eskiyen havuz fayansları değiştirilmediğinde hiç de estetik olmayan bir görüntü sergilerken aynı zamanda havuzun kullanılabilirlik oranı azalır ve kayma gibi kazalara sebebiyet verebilir. Değiştirilen havuz fayansı, havuzun bakımını sağlarken diğer taraftan da yepyeni bir havuz görüntüsü sergiler.

Havuz fayansı değiştirme işlemi basit bir işlem değildir. Kullanılacak malzemelerin özellikleri, ölçüleri, yapılacak değişimin aşamaları bilinmelidir. Malzeme temini sonrasında fayans değiştirme işlemi çok uzun sürmez. Kısa sürede havuz fayansı değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Havuz Fayansı Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Havuz fayansı değiştirme işlemi komple tüm havuza uygulanacak ise ilk olarak havuzun içindeki bütün su tahliye edilir. Eğer havuz fayansının tamamı değişmeyecekse sadece duvarlarda zarar görmüş ve çatlamış fayanslar değişecek ise o zaman sadece onarım yapılacak fayansın seviyesine kadar su tahliyesi yapılması yeterli olacaktır.

Havuzun su tahliyesi yapıldıktan sonra havuzun tamamen kuruması için havuz 2 gün boş bırakılır. Havuz tamamen kuruduktan sonra duvarlardaki ve zemindeki fayanslar özenli bir şekilde dikkatlice sökülür. Söküm işlemi bittikten sonra zeminde çatlak ve kırılma olup olmadığı kontrol edilir. Eğer çatlak va rise fayans döşemeden önce çatlak zeminler uygun harç malzemesi ile doldurulur.

Yeni havuz fayansları harç ile birlikte dikkatlice döşenir. Döşeme işleminden sonra en az 48 boyunca fayanslar kurumaya bırakılır ve kesinlikle havuza su doldurulmaz. 48 saat sonrasında fayansların arası su geçirmez harç ile doldurulur. Su geçirmez harcın kuruması için 24 saat beklendikten sonra havuz temizliği yapılarak havuz doldurularak kullanıma açılabilir.

Havuz Fayansı Değiştirme İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Havuz fayansı seçiminde önceilik fiyata değil kaliteye verilmelidir. Fiyat öncelikli olup düşük kalitede havuz fayansı tercih edildiğinde kullanım süresi oldukça kısa olacaktır ve değiştirme işlemi kısa sürede tekrar ihtiyaç olarak doğacaktır.
  • Havuz temizliği konusunda fayansın rolu oldukça büyüktür. Havuz temizliğinin derinemesine ve tam olabilmesi için fayansların gözeneksiz olması gereklidir. Havuz fayansı seçerken gözeneksiz fayanslar tercih edilmelidir.
  • Fayans değiştirme işmeinde yeni fayanslar zemine tutturulurken yüksek tutucu yapışkanlar kullanılmalıdır. Aksi takdirde fayanslar kısa sürede suyun da etkisiyle kendiliğinden düşecektir.

Havuz Fayansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz fayansı, adeta havuzun aynası gibidir. Havuz içindeki fayans nasılsa havuz da o görünümü sergileyecektir. Canlı ve berrak bir havuz için canlı renkteki fayansların seçilmesi gerekir. Temizliğin son derece önemli olan havuzlarda insan sağlığı göz önünde bulundurulduğunda anti bakteriyel fayanslar tercih etmekte fayda var.

Fayans seçimi yapılırken diğer bir önemli nokta fayansın yüzey dayanıklılığı, kalınlığı ve basınca karşı gösterdiği dirençtir. Bu özellikler ne kadar iyi olursa fayansın kullanım ömrü de o kadar uzun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir