fbpx

HAVUZ FİLTRESİ SEÇİMİ

Yüzme havuzunun temiz ve sağlıklı olabilmesi için havuz dezenfektesinde filtrenin önemi büyüktür. Kullanılan birçok farklı havuz filtresi vardır. Bu filtler, boyutları ve filtrelizasyon işlevleri sayesinde havuzlarda sıkça tercih edilmektedir.

Havuz Filtresi Ne İşe Yarar?

Havuz filtesi, gerek küçük çaplı ev havuzlarında gerekse büyük olimpik havuzlarda mutlaka kullanılan araçtır.

Havuzlar açık ya da kapalı fark etmeksizin sayısız insan tarafından sürekli kullanılır. Bu noktada insan sağlığını tehlikeye atmamak için havuzun sürekli temizlenmesi ve hijyenine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Havuz pompaları, havuz içerisinde su sirkülasyonu yaparken bu sürkilasyon sayesinde havuzu temizleyerek atıkları filtre filtreye toplar.

Havuz için doğru filtre seçimi yapıldığında ve hem doğru hem de yeterli şekilde kullanıldığında havuzun büyüklüğü ne kadar büyük olursa olsun ya da içine giren insan sayısı ne kadar fazla olursa olsun havuz sürekli temiz ve sağlıklı kalır.

Klor gibi havuz dezenfektan ürünleri havuz temizliğinde kullanılan diğer ürünler olmakla birlikte derinlemesine havuz temizliği için tek başlarına yeterli olmaz. Klor gibi dezenfektan ürünleri su içerisindeki mikrop ve bakterileri öldürürken filtre, tüm bu sağlığa zararlı etkenleri toplayarak havuzdan tamamen uzaklaştırır.

Havuz içindeki filtre doğru, yeterli ve sağlıklı şekilde çalışmıyorsa havuzun bulanıklaşması ve berraklık özelliğini kaybedecektir.

Havuz Filtresi Nasıl Seçilir?

Havuzun temiz ve sağlıklı olması açısından havuz filtresi seçimi hayati öenm taşır. Bunun için de öncelikle seçilecek filtre, havuz pompası ile uyumlu olmalıdır. Eğer filtre, havuz pompasına göre küçük olursa pompa, filtrenin kapasitesinden daha fazla su basıncı yapar ve su hızı arttıkça filtrede kalması gereken kumlar ve parteküller havuza tekrar karışır. Bunun sonucunda da filte kısa sürede boulacaktır.

Havuz pompası ile filtre arasında uyum daha fazla ise bu durumda filtre tankı kısa sürede çatlar ve patlama gibi durumlar meydana gelebilir.

Havuz filtresi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar;

  • Havuz filtresi seçiminde havuzun aldığı su ve ölçüleri dikkate alınmalıdır.
  • Havuz filtresi seçerken öncelik fiyat değil kalite ve uygunluk olmalıdır. Ucuza yönelmek yanlı havuz filtresi seçiminde kısa bir süre sonra daha fazla zarara neden olabilir.
  • Uzmana danışarak havuzunuz için en uygun kirleri toplayıp havuza geri bırakmayacak, verimli çalışacak ve uzun ömürlü havuz filtresi seçilmelidir. Seçim aşamasında fiyat ikinci planda olmalıdır.

Havuz Filtresi Çeşitleri

Havuz filtresi seçimi yapmadan önce filtre çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Havuz filtresi olarak kullanılan üç farklı model vardır;

  • Kum filtresi polyester plastik
  • Kartuş
  • Diatomlu toprak

Bu üç farklı havuz filtrelerinin fiyatları, değiştirilmesi gereken zaman dilimleri, filtreleme hızları filtrelerin modellerine göre farklılık gösterir. Dolayısıyla da filtre seçimi yapmadan önce havuz filtresi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunup yüksek performans için havuza en uygun filtre tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir