fbpx

HAVUZ POMPALARININ ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

Havuzların çalışma prensbi son derece anlaşılır ve pratiktir. Havuz pompaları; su devir daimi ve pompalama mantığı ile çalışır. Aynı zamanda pompaların çalışma prensipleri arasında dezenfekte ve kirli su atığı gibi işlemler de vardır.

Havuzun kullanım ömrünü ve verimliliğini arttırabilmek ya d ayüksek tutabilmek adına havuz pompalarının çalışma prensibini bilmek fayda sağlar. Havuz için pompa olmazsa olmaz bir ekipmandır. Havuzun çalışma mekanizmasını oluşturan pompa; havuzun filtrelenmesinden su dağıtıma kadar tüm işlemleri yerine getirir. Bir havuzda pompa olmaması ya da var olan pompanın havuzun, filtrenin özellikleri ile uyum sağlamaması pompanın çalışma prensibini olumsuz yönde etkiler.

Havuz Pompası Su Devir Daimi

Pompalar, havuz içinde su devir daimi ile görevlidir. Pompaların işlevlerini yerine getirebilmesi sonucunda havuz içindeki su sürekli devir daim yapar, temizlenir ve hijyenik bir hal alır. Havuzda var ise çöp, gözle görülen ya da görülmeyen tüm pislikler devir daim sırasında toplanır, su homojen ve duru görünüme kavuşur.

Havuz Pompası İle Suyun Isıtılması ve Filtre Edilmesi

Havuzu meydana getiren donanımların başında pompa ve filtre gelir. Filtreleme işleminde havuz pompasının görevi büyüktür. Havuzun içindeki suyu toplayan pompa, filtreye gönderir. Pompa vasıtasıyla filtreye gönderilen su, temizlenerek tekrar havuza gönderilir.

Havuz için pompa, tıpkı insan vücudundaki kalp kadar önemlidir. Kalbin kan pompalaması gibi pompa da suyu filtreye pompalar ve havuzun temizlenmesinde büyük rol oynar. Pompa ile filtrenin uyumsuz olduğu duurmlarda ise durum daha farklı olur. Filtreye göre pompa daha büyük olursa filtreye kapasitesinden fazla su gönderir ve filtre görevini yapamaz. Zaman içerisinde ise filtre ve pompa da arızalar ve hatta patlamalar meydana gelebilir. Pompanın ve filtrenin görevlerini doğru yapabilmesi için uyumlu olması gerkelidir.

Havuz Pompalarının Teknik Özellikleri

Havuz pompaları, korozyona karşı dayanklıkla malzemelerden üretilir. Sessiz çalışan havuz pompaları aynı zamanda titreşim de yapmaz. Bu sayede havuz içinde pompanın varlığı hissedilmez.

Havuz pompaları, alanında uzman olan servis ekipleri tarafından kurulur. Pompada motor pervanesi vardır. Bu pervane, pompanın ısısını düşürerek serin durmasını ve sıcaktan etkilenmemesini sağlar. Normal su pompaları ile karşılaştırıldığında hem maaliyetleri hem de bakım maaliyetleri daha ekonomiktir.

Havuz pompaları, aynız amanda deniz suyu içinde de kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Pompa sayesinde havuz suyunun dezenfektan işlemleri yapılır ve havuzdaki gözle görülen ve görülmeyen tozlar, bakteriler toplanır, havuz suyu arındırılır.

Yüksek çalışma prensip ve kapasitesine shaip olan pompalar, havuzun her noktasına aynı oranda su dağıtımı yapmaktadır.

Havuz pompası alınacağı zaman uygun filtresi ile takım alınmalıdır. Böylelikle filtre kapasitesi ve pompa arasında uyum ve senkronizasyon daha kolay sağlanacaktır. Aryıca havuz pompaları farklı ölçülerde, kapasitelerde ve özelliklerde üretilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir