fbpx

HAVUZ SKİMMERLERİ NE İÇİN KULLANILIR?

Büyük bir eğlence kaynağı oln havuzlar, temizlik derecesi ile insan sağlığını doğrudan etkiler. Havuz suyu ne kadar temizse ve havuz ne kadar bakımlıysa insan sağlığına da o kadar zararsız olur.

Havuzların bakımını ve temizliğini yapabilmek için birçok kimyasal malzemeye ve araçlara gerek vardır. Havuz temizliği için olmazsa olmaz olan araçlardan birisi de skimmerlerdir.

Havuzun hızlı ve pratik şekilde temizlenebilmesine ortam hazırlayan skimmerler, havuzların temizliği için son derece gerekli havuz malzemedir.

Skimmer Nedir?

Havuz skimmeri, havuz suyu üzerinde biriken toz, kalıntı ve benzeri gibi istenmeyen maddelerden havuzu arındırmak için kullanılan havuz malzemesidir.

Böcek, yaprak ve dal gibi büyük maddeler ilkel yöntemle havuz üzerinden ağ yardımı ile toplanıyordu. Ancak skimmer üretiminden sonra ağ ile havuz suyu temizleme dönemi bitti. Havuz skimmerleri, havuz üzerindeki yabancı maddeleri toplar ve havuzdan uzaklaştırır. Temiz bir havuz için skimmer fazlasıyla gereklidir.

Havuz Skimmerlerin Kullanım Amacı Nedir?

Özellikle açık havuzlarda skimmerler daha da gerekli havuz malzemelerinden birisidir. Yaprak, böcek ve daha birçok madde havuzun içine uçabilir ve havuzda kirliliğe neden olabilir. Bu maddeleri ağ ile temizlemek yorucu ve uğraştırıcıdır. Bu noktada devreye skimmer cihazı girer.

Skimmer cihazı, düzenli olarak havuzun üzerinde biriken yaprak, böcek ya da diğer ufak büyük tüm maddeleri havuz üzerinden toplar ve havuzu temizler.

Havuz Skimmerleri Nasıl Kullanılır?

Havuz skimmerleri, havuzun dolaşım sistemi bölümüne yerleştirilir. Havuz skimmerlerinde sepet bölümü vardır. Bu sepet sayesinde skimmer havuz seviyesinde kalır ve bu sepet sayesinde havuzun üzerinden toplanan maddelerin bir arada toplanması için suyun akışını değiştirmeye yarar.

Havuz üzerindeki yabancı maddeler toplanırken sepet yatay olarak durur. Havuz üzerindeki yabancı maddelerin toplanma işlemi bittikten sonra dik hale gelir. Böylece toplanan yabancı maddelerin havuza geri dönmesi de engellenmiş olur.

Havuz Skimmerlerinin Çalışma Prensipleri

Havuz skimmerleri, havuza bir ya da daha fazla takılabilir. Takılacak skimmerin sayısı havuzun büyüklüğüne bağlıdır.

Havuz yüzeyindeki yabancı maddeler skimmer sepetinde toplansın diye su skimmer sepetinden geçer ve süzülür. Böylece temiz su havuza geri dönerken yabancı maddeler sepette kalır. Eğer havuz pompası kapalı olursa ya da elektrik kesildiği için çalışmazsa o an yabancı maddelerin havuza geri dönemsini engellemek amacıyla sepet kapalı olarak tutulut. Bu özellik için sepette kilitleme mekanizması vardır.

Havuz Skimmerleri Çeşitleri

Piyasada üç farklı skimmer çeşidi bulmak mümkündür. Bu modeller; standart havuz skimmeri, geniş ağızlı havuz skimmeri ve mini skimmer çeşitleridir. Her skimmer çeşidinde mutlaka sepet ve ekolayzır düzeneği vardır.Her modelde yabancı maddeleri tutacak kilitli sepetler vardır. Ayrıca havuz skimmer çeşitlerinin hepsi genel olarak havuz bakım ve temizlik kimyasal ürünleri ile güneş ışınlarından etkilenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir