fbpx

HAVUZ ŞOKLAMASI NASIL YAPILMALIDIR?

Kavurucu yaz günlerinde havuz, hemen herkesin keyfi olur. Sık sık havuza girerken havuzun temizliği ve bakımı da büyük önem taşır. Havuzun düzenli olarak temizlenmesi, şoklanması insan sağlığı açısından önemlidir. Evinde havuzu olan ya da havuz bakımı ile yükümlü olan kişilerin havuz şoklaması konusunda mutlaka bilgi sahibi olması gereklidir.

Havuz Şoklama Nasıl Yapılır?

Havuz şoklama işlemi, bir nevi havuz temizleme işlemidir. Havuz şoklama; kalsiyum hipoklorid, diklor şok ve sodyum hipoklorit sıvı klor olmak üzere iç farklı kimyasal ürün ile yapılır. Havuz şoklamada en kullanılan ürün ise sodyum hipoklorit sıvı klordur.

Havuz şoklama yapılırken öncelikle havuzun kullanım amacına bakılır. Eğer havuz şahsa özel değil umuma açık ise havuzun günlük ihtiyacının 4 katı kadar klor kullanılır. Bu oranlar havuzun su kapasitesine göre artabilir ya da azalabilir.

Havuz şoklama yapılırken havuz suyunun pH değeri de göz önünde bulundurulmalıdır. Ph değeri 7.0 ila 7.4 değerleri arasında tutularak şoklama yapılmalıdır.

Havuz şoklama öncesinde klor miktarı ve pH değeri göz önüne bulundurulduktan sonra hazırlanan klor karışımı havuza karıtırılarak havuz şoklama yapılır. Havuz şoklama yapılırken su ısısı ne kadar yüksek olursa klor etkisi ve dolayısıyla da havuz şoklama o kadar hızlı olacaktır.

Havuz Şoklama Hangi Durumlarda Yapılır?

Havuz şoklama işlemi, bir nevi havuz bakım ve temizlik işidir. Günlük klor ihtiyacının 4 katı klor kullanılarak yapılır. Havuz şoklama işleminin nasıl yapılacağı kadar hangi durumlarda yapılması gerektiği de oldukça önemlidir.

Havuz şoklama;

  • Havuz suyu ilk kez doldurulduğunda,
  • Havuz suyunun büyük oranı değiştirildiğinde,
  • Havuz suyu duruluğunu kaybedip yosunlaştığında ve karardığında,
  • Havuz suyunun klor oranı azaldığında yapılması gereklidir.

Havuz Şoklama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz şoklama, havuzda bulunan insan sağlığına zarar verebilecek bakterileri, tozları ve diğer zararlı cisimleri yok etmek amacıyla havuza düzenli olarak yapılan bakım ve dezenfekte işlemidir.

Havuz şoklama yaparken birçok noktaya dikkat edilmelidir. Öncelikle havuz şoklamanın ne zaman yapılacağı bilinmelidir. Özellikle havuzlu ev sahibi olan kişiler, hangi durumlarda havuz şoklama yapıldığı konusunda kesinlikle bilgi sahibi olmalıdır.

Havuz şoklama bir takım kimyasal malzemeler ile yapılan işlemdir. İnsan sağlığını korumak amacıyla yapılan havuz şoklama işlemini yaparken yapım aşamalarını sırasıyla ve doğru şekilde uygulamak önemlidir.

Kimyasal ürünlerle yapılan havuz şoklama sırasında kimyasalların kokusu kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle de şoklama işleminin kim tarafından yapılacağı önemlidir.

Şoklama yapacak olan kişinin havuz şoklaması konusunda kesin, net ve yeteri kadar bilgisi yok ise bu işi aşamaları ve uygulamaları bilen kişi yapmalıdır. Aksi takdirde gelişigüzel havuz şoklaması sonucunda şoklamayı yapan kişi zarar görebileceği gibi havuzun tam dezenfekte işlemi, doğru klor oranı sağlanamayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir