fbpx

OLİMPİK HAVUZ MALZEMELERİ

Olimpik havuzlar, artık kış mevsiminde de havuz keyfini olanaklı kılar hale gelmiştir. Aynı zamanda uluslararası yarışlar için kullanılan ve tüm özellikleri uluslararası standartlara göre belirlenen olimpik havuzlar, oldukça teferruatlıdır ve birçok malzemeye ihtiyaç duyulur.

Normal yüzme havuzlarına göre olimpik havuzlar; daha büyük, daha kapsamlı ve işlevseldir. Bu nedenle de olimpik havuzlarda ihtiyaç duyulan malzemeler de daha kapsamlıdır.

Olimpik havuz için gerekli malzemeler;

Havuz İniş Asansörü

Genellikle yaşlı ve engelli kişilerin havuza girişini kolaylaştırmak için kullannılan bir malzemedir. Engelli havuzlarında kullanılan havuz iniş asansörü, otel ve benzeri gibi yerlerin özel havuzlarında da tercih edilebilir.

Haıuz iniş asansörünün tüm bileşen malzemeleri palanmaz özelliktedir. Böylece su içinde ne kadar uzun durursa dursun paslanma yapmaz. Taşınabilir olimpik havuz malzemesidir. Altındaki tekerler söküldüğünde kolaylıkla demonte hale gelebilir. Ortalama ağırlığı 120 kilo civarındadır.

Havuz Can Kurtaran Koltukları

Can kurtarak koltukları, havuzların kenarında bulunan, hakemlerin oturdukları vehavuzun her köşesini net gören malzemedir. Özellikle havuzda boğulma tehlikesi geçiren kişiler için bu koltuklar işlevsel öneme sahiptir. Herhangi bir boğulma tehlikesinde bu koltuklardan cankuranlar olaya geç olmadan müdahale edebilir.

Olimpik havuzlarda en az bir cankurtaran bulundurmak zorunlu olduğundan ısklıkla tercih edilen malzemelerden birisidir. Cankurtaran koltukları tekerleklidir. Çok kolay şekilde yeri değiştirilebilir. Ortalama 5 basamaklı ve her basamağı 25 santimetredir. Yerden yüksekliği 180 santimetredir.

Havuz Atlama Platformları

Olimpik havuzlar için havuz atlama platformları oldukça önemli malzemelerden birisidir. Ayarlanabilir tasarımı ile yüzücülerin havuza atlamasını sağlayan platformdur. Eğim kişilere göre ayarlanabilir özelliktedir. Üzerindeki kaymaz zemin sayesinde atlama öncesnde düşme ve kayma giib kazalar engellenir. Hem ekonomik hem de kullanışlı olimpik havuz malzemesidir.

Kulvar Seperatörü

Olimpik havuzlarda kulvarların birbirinden ayrılması ve kulvarlar arası sınırın oluşturulabilmesi için kulvar sepetatörü gereklidir. Genellikle olimpik havuzlarda mavi ya da kırmızı kulvar sepetatörü kullanılır.

Kulvar seperatörü, polyester iplik ve toptan üretilmiştir. Kulvar seperatörü üretilirken havuz kimyasal ürünlerine ve güneşten gelen UV ışınlarına karşı dayanıklı üretilmiştir. Havuz ölçülerine göre 25 ila 50 metre arasnda olabilen kulvar seperatörü, yüzücülere yüzme esnasında çarptığında ya da değdiğinde zarar vermez. Kurulum yapmaya gerek yoktur. Kulvarların sınırlarını çizmek için direk sınırların başlangıç ve bitiş noktalarına sabitlenebilir. Ayrıca kulvar seperatörleri, darbe ve çarpmalara karşı da dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Dolayısıyla da darbelerden kolay kolay zarar görmez.

Geri Dönüş İşaretleri

Olimpik havuz kulvarlarının başında ve sonunda bulunan, başlangıç ve bitiş noktalarını gösteren bayraklı malzemelerdir. Bitiş noktasının 5 metre uzağına yerleştirilir ve böylece özellikle uluslararası yarışlarda yüzücülere kolaylık sağlanır. Geri dönüş işaretleri olmadığında olmpik havuzlarda düzenlenen yarışlarda karmaşa olabilecektir. Bu nedenle geri dönüş işaretleri olimpik havuzlar için önemli malzemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir