fbpx

OLİMPİK HAVUZ ÖLÇÜLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Olimpik havuz, uzun ve derinlik gibi ölçülerinin Uluslararası Yüzme Federasyonu Standartları tarafından belirlenen, yarışma ve antreman yapılan havuzlardır. Açık ve kapalı olarak yapılabilen olimpik havuz; kısa kulvar (yarı olimpik) ve uzun kulvar (tam olimpik olarak iki farklı şekilde olabilir.

Olimpik havuzu diğer havuz türlerinden ayıran özelliklerden birisi de olimpik havuzlarda atlama platformu, işaret bayrakları ve seperatör gibi farklı unsurlar bulunur. Ayrıca olimpik havuzlar, uluslararası yarışlara uygun hale kolaylıkla getirilebilen havuzlardır.

Tam Olimpik Yüzme Havuzu Ölçüleri

Olimpik yüzme havuzu özellikleri ve ölçüleri Uluslararası Yüzme Federasyonunca belrlenir. Belirlenen ölçülere göre tam olimpik havuzun eni 25 metre, boyu 50 metre ve derinliği en az 2 metre şeklindedir. En küçük bir olimpik havuzun ölçüleri minimum; 21mx50m olabilmektedir.

Olimpik havuzlarda 10 kulvar bulunur. Bu kulvarların her birinin genişlik ölçüsü 2,5 metredir. Olimpik havuzlarda yarışmalar düzenlendiğinde yarışmacılar sadece 8 kulvarı kulanır. Bunun nedeni yarışmacılar yüzerken suyun birbirlerini rahatsız etmesini engellemektir. Bu nedenle de ilk ve son kulvarı yarışmacılar kullanmaz.

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Ölçüleri

Kısa kulvar olimpik havuzu olarak da bilinir. Uluslararası Standartlara göre yarım olimpik havuz ölçüleri; eni 12,5 metre, boyu 25 metre, derinlik ölçüsü ise en az 2 metredir. Yarı olimpik yüzme havuzlarının derinlikleri yapılan yarışmalara göre değişkenlik gösterebilir ve 1,5 ila 2,5 metre arasında farklılık gösterebilir. Yarı olimpik havuzlarda genişliği 2,5 metre olan 5 tane kulvar bulunur.

Olimpik Havuz Özellikleri

Olimpik yüzme havuzları, diğer havuz türlerine göre oldukça farklı tasarıma sahiptir. Diğer yüzme havuzları kişilerin istediği ölçü ve özelliklerde yapılabilirken olimpik havuz, Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilmektedir. Bunun sebbei ise olimpik yüzme havuzları yine uluslararası yüzme yarışları ve olimpiyatlar için kullanılan havuzlar olmasıdır.

Olimpik yüzme havuzu özellikleri;

  • Tam olimpik ve yarı olimpik olmak üzere iki şekilde olabilir.
  • Oimpik havuz ölçüleri, uluslararası standartlarına göre belirlenmektedir.
  • Tam olimpik havuz eni 25 metre, boyu 50 metredir ve derinliği de en az 2 metredir.
  • Olimpik yüzme havuzlarında su derecesi 25 ila 27 arasında değişmektedir.
  • Tam olimpik yüzme havuzlarında 10 tane kulvar vardır. Her bir kulvarın genişliği 2,5 metredir.
  • Tam olimpik yüzme havuzlarında yarışlarda 8 kulvar kullanılır. En baştaki ve en sondaki kulvar kullanılmaz. Böylece yarışmacıların yüzme esnasında birbirine su sıçratma ihtimali engellenmiş olur.
  • Olimpik yüzme havuzlarında kulvarı ayıran seperatörler ve hem engelli hem yaşlı yüzücülerin havuza iniişini kolaylaştırmak adına havuza iniş asnasörü gibi yarımdı elemanları vardır.
  • Olimpik yüzme havuzlarında başlangıç ve dönüş noktalarında ışık yoğunluğu en az 600 lux olmalıdır.
  • Yarı olimpik yüzme havuzunun boyu 25 metre, eni 12,5 metredir. Derinliği ise 1,5 ila 2,5 metre arasında yarışlara göre değişbilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir