fbpx

Ultraviyole Işık ile Dezenfeksiyon

Ultraviyole ışık ile dezenfeksiyon işlemleri son zamanlarda sıkça karşımıza çıkar ve bu yöntem ile kullanım alanlarında oluşan mikroorganizmaları yok etmek mümkün olur. Günümüzde UV ışınları hem dezenfeksiyon hem de sterilizasyon için kullanılır. Her iki terim birbirini çağrıştırsa da dezenfeksiyon ile sterilizasyon farklı terimlerdir. Sterilizasyon bir ortamda bulunan tüm mikroorganizmaların arındırılması işlemidir. Dezenfeksiyon ise patojen olarak tanımlanan mikroorganizmaların inaktive edilmesi olarak tanımlanır.

Bunların yanı sıra dezenfeksiyon işleminde çeşitli dereceler ve aşamalar vardır. Dezenfeksiyon işleminin dozu, genel olarak uygulanacak materyal ya da ortama göre değişiklik gösterir. Bunun yanında izin verilen mikroorganizma sayısı ve ortamın içerisinde yer alan mikroorganizmalar da dezenfeksiyon dozunu etkiler. Dezenfeksiyon işlemi için kullanılan etken madde ise dezenfektan olarak adlandırılır.

Ultraviyole Işık ile Dezenfeksiyonun Faydaları

Ultraviyole ışık ile dezenfeksiyon son zamanlarda tercih edilen uygun çözümler arasında yer alır. UV lambalar ile gerçekleştirilen dezenfeksiyon işlemleri, aynı zamanda birtakım faydaları da beraberinde getirir. Bu faydalar genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Ultraviyole ışık ile dezenfeksiyon işlemlerinde uygulama genel olarak basittir.
  • Ayrıca dezenfeksiyon kabiliyeti yüksektir.
  • Uygulama yapılan ortam ya da yüzeyde herhangi bir şekilde yan ürün veya kalıntı meydana getirmez.
  • Korozif madde oluşumuna neden olmaz.
  • Genel olarak ekonomik bir işlemdir.

Ultraviyole Işık ile Dezenfeksiyonun Kullanım Alanları

Ultraviyole ışık ile dezenfeksiyon işlemleri genel olarak üretim alanları ve hastanelerde kullanılsa da farklı kullanım alanlarına da sahip olduklarını söylemek doğru olur. Bu sistemler insan nüfusunun kalabalık olduğu tüm ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar arasında;

  • Çocuk yuvaları
  • Kafeteryalar
  • Jimnastik salonları
  • Kapalı alanlar

yer alır. Bu tür ortamlarda oluşan mikroorganizmaları yok etmek UV ışıkları ile yapılan dezenfeksiyon oldukça etkili bir yöntemdir. UV ışıklar, havada bulunan patojen mikroorganizmaların sayısını azaltır ve bu sayede hava yolu ile bulaşan hastalıkların önüne geçilmiş olur.

UV ışık armatürleri genel olarak kullanılacak olan alanların tavanlarına monte edilir. Ayrıca kullanım sırasında ortamda bulunan herkes dışarı çıkarılır. Ancak odada bulunması gereken kişiler varsa uygun gözlük ve elbise ile odada kalabilir. Diğer yandan UV ışık armatürünün önüne bir siperlik koyarak ortamda bulunan insanların direkt olarak ışığı alması engellenebilir. Bunların yanı sıra genel olarak tavana monte edilseler de portatif UV lambaların da olduğunu söylemek mümkündür.

Ultraviyole Işık ile Dezenfeksiyon İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

UV ışık ile yapılan dezenfeksiyon işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında UV ışıkların direkt olarak insan ile temasının engellenmesidir. Bunun yanında kir ya da toz gibi dış etkenler, UV geçişişini büyük ölçüde önler. Bu yüzden UV lambaların sık sık temizlenmesinde fayda vardır. Bunun yanında belirli aralıklar ile UV lambaların değiştirilmesi gerekir. Belirli bir ömrü olan bu lambalar, yanıyor gibi gözükse de antimikrobiyal özelliklerini kaybetmelerinden dolayı uygun zamanda değiştirilmeleri tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir